Kupovina softvera može biti vrlo izazovna zbog potencijalnih prevara bez obzira kupujete li rabljeni ili novi softver. Stoga prilikom kupovine dobro pripazite što vam se prilikom kupovine isporučuje jer posljedice mogu biti pogubne ne samo financijski! Naime, čak i ako nesvjesno koristite ilegalan i neispravan softver, može vas se kazniti zbog kršenja Zakona o autorskim pravima kao i zbog nedozvoljene uporabe autorskog djela pa vam osim novčane kazne može zaprijetiti i oduzimanje predmeta, zabrana obavljana djelatnosti pa čak i zatvorska kazna do tri godine.
No, nismo tu da vas plašimo, nego da vas kao službeni detaljno uputimo kako se zaštiti od ilegalnih prodavača softvera kojih, na žalost, na internetu ima i samo vrebaju ne bi li nekoga prevarili.
1. Pazite kod koga kupujete softver!
Kupujte kod ovlaštenih prodavača i to samo preko službenih web stranica proizvođača ili od ovlaštenih distributera. Pazite na sumnjive web stranice i izbjegavajte kupovinu kod neprovjerenih prodavača. Prilikom kupovine pazite na recenzije i ocjene proizvoda. Koristite web stranice poput Trutspilota, Google Reviewsa ili specijalizirane forume i stranice za recenzije sofvera!
2. Pripazite na cijenu softvera!
Ako je cijena softvera preniska – oprez! Preniska cijena u usporedbi na tržišnu može biti znak prevare! Prilikom plaćanja koristite sigurnosne i legalne metode kao što su PayPal ili kreditne kartice. Izbjegavajte sumnjive načine plaćanja i bankovne transfere, prevaranti kao da su za takve radnje specijalno školovani!
I još jedan važan detalj: Pouzdani prodavači nude jasnu politiku povrata i jasnu korisničku podršku koja je uvijek dostupna i koja vam jamči svu potrebnu dokumentaciju koja zadovoljava sve zakonske uvjete!
3. Koristite ključeve ovlaštenih prodavača
Svakako provjerite autentičnost proizvoda i prilikom instalacije koristite licencne ključeve ovlaštenih prodavača. Ako softver zahtijeva aktivaciju neka ona bude preko službenih kanala.
Nakon kupovine softvera svakako sačuvajte sve potvrde i račune, a kako biste zaštitili svoj sustav od potencijalnih prijetnji ažurirajte antivirusni i antimalware softver.
Nikako nemojte otvarati sumnjive mejlove koji nude softver po niskim cijenama te u mejlovima ne klikajte na sumnjive linkove!
Kako prepoznati pouzdanog dobavljača softvera?
Provjerite obavezno je li dobavljač, odnosno tvrtka dio Microsoftove partnerske mreže
Pripazite ima li dobavljač provjerljive reference
Može li se dobavljač, odnosno tvrtka lako kontaktirati
Jamči li dobavljač odnosno tvrtka osiguranje o odgovornosti koje također pokriva korišteni softver.
Ima li dobavljač odnosno tvrtka odgovarajuće certifikate kvalitete kao što su ISO, CMMI i to ima naglašeno na službenim web stranicama
Obratite pozornost i na sjedište tvrtke, je li tvrtka u EU i je li porezni broj tvrtke registriran u EU te jesu li svi podaci o tvrtki dostupni na njezinoj službenoj web stranici.
Obavezno provjerite zakonska jamstva i uvjete poslovanja dobavljača kod kojeg kupujete. Teško da će oni biti napisani na prevarantskim stranicama, iako prevaranti i te kako mogu biti maštoviti i kreativni, no samo poznavanje i pisanje točnih pravila je dugotrajan i složen proces.
Ne kupuj jeftino, nego od pouzdanog dobavljača. Zapamtite da odgovornost za kršenje zakona snosi kupac – bez obzira je li odgovorna osoba vlasnik tvrtke ili samo djelatnik, menadžer nabave, primjerice!
Zapamtite – oni koji prodaju samo ključeve bez licence vas lažu!
Mnogi prevaranti pokušat će vam uvaliti samo aktivacijski ključ. Samo ključ proizvoda nije važeća licenca. Prilikom kupnje legalnog softvera dobivate i svu dokumentaciju koja vam tijekom revizije može dokazati vaše vlasništvo nad softverom!
Najčešće prakse kod samog prodavanja ključeva su izuzetno niske cijene čak i za najnovije proizvode!
Predstavljanje rabljenog softvera kao novog – nikada korišten ključ ne znači da je softver novi!
I ono najvažnije - Prodaja novog Microsoftovog softvera bez službenog Microsoftovog partnera nije moguća!
Također nije moguća prodaja licenci akademskog softvera ili softvera u svrhu testiranja (Visual Studio /MSDN) za komercijalnu upotrebu nije legalno!
Što morate zahtijevati pri kupnji Microsoft proizvoda?
Za kupovinu rabljenog softvera
Ključ kupljenog proizvoda
Račun
Za kupovinu novog softvera
Maloprodaja (OEM)
Proizvod mora biti dodijeljen Microsoftovom računu! (Retail licence)
Jedan ključ (ključ proizvoda za aktiviranje jednog uređaja koji uparuje proizvod s Microsoft računom)
CSP (Pružatelj usluga u oblaku)
Proizvodu mora biti dodijeljen Microsoft 365 Administratorski centar
MAK (Višestruki aktivacijski ključ)
Volume
Različite vrste ugovora ovisno o broju kupljenih proizvoda
MPSA, Select Plus, Enterprise, Open Value
Licence su dodijeljene Poslovnom centru (PAS) ili Microsoft 365 Admin Centru, (ranije VLSC)
MAK ključ za višestruku aktivaciju /KMS sutav za upravljanje ključevima
Potpisan ugovor o licenci
I na kraju zapamtite- Jeftino može biti puno skuplje od kupovne licence!
Budući da je na tržištu puno opcija, kao ovlašteni Microsoftov partner možemo vam dati savjet koja je opcija najbolja za vas, a kontaktirati nas možete OVDJE